P9 - Loosalu raba

Loosalu raba

Teekond rabani võtab omajagu aega, kuid vaatepilt on kõike seda väärt! Rapla maakonnas Kõnnu maastikukaitsealal asuv Loosalu raba (ka Loosalu soostik) on 3373 hektari suurune . Rabas asuv Loosalu järv oma 35,6 hektariga on aga pindalalt suurim rabajärv Eestis. Tegemist on kohaga, kus tahaks pikemalt olla ja aja maha võtta. Selles kohas kohe on midagi erilist, mida seletada ei oska. 

Minevikus käis üle Loosalu raba kitsaima koha (asub soosaare lähedal) Juuru – Käru talitee. Seda teed pidi liikusid nii mõisnikud, mõisa töölised kui ümberkaudsete külade inimesed. Hilisemast ajast on seoses ajaloosündmustega teada tõik, mille kohaselt 1858.a 2 juuni hommikul kõndisid seda teed kiirel sammul kaks meest : Hans Tertsius ja Madis Veimer. Vaatamata kiirel sammul liikumisele jäid mehed Mahtra sõtta hiljaks. (Past 1997) Kas oli tee tüma või eksisid mehed vahepeal teelt, pole teada.  

Soodes asuvad soosaared olid aastasadade jooksul olnud heaks pelgupaigaks sõja eest põgenenud maarahvale. Nii Liivi sõja kui Põhjasõja ajal liikus palju Lõuna- Eestist ja Läänemaalt pärit põgenikke Kädva, Paluküla, Loosalu alale kuna need olid otsesest sõjategevusest kõrvale jäänud. 

Vahetult peale Teist Maailmasõda asus Loosalu (Loossalu) järve läheduses vangilaager, kus kinnipeetute seas olid mitmest rahvusest inimesi. Vangid käisid põllutööl ümberkaudsetes taludes ja teedeehitusel kaugemal. Ülemaks oli olnud eestlane, suhelnud kohalike elanikega ja olnud sõbralik mees. Vangilaagril olnud vahitorn ja püssimehed olnud kohal. Vangilaager kadunud koos kolhooside tulekuga (Vahtmäe 2009).

Kui juba Loosalu kanti satute, siis kindlasti soovitame ka kõrval vallas asuva Keava mägede piirkonda seiklema minna. Sealne maastik ja teed on omaette vaatamisväärsus. Lisaks on Keavas linnamägi, Keava matkarada ja rabas asuv vaatetorn. Kes oma silmaga Kalevipoja jalajälgi vaadata soovib, siis need asuvad seal samas piirkonnas Linnaaluste külas. 

MATKaSEIKLUS'e punkt asub rabajärve ujumiskohast ja laudteest mõni meeter eemal, ühe männi küljes, kuhu viib osaliselt laudadega kaetud tee. 

Asukoht: Kõnnumaa maastikukaitseala, Kaiu vald, RaplamaaMatkamugavused: Loosalu-Paluküla loodusrada
Piirangud: -

Koordinaadid: 
  • 58.9358, 25.08341
Tee foto MATKaSEIKLUSe punktist ja postita see sotsiaalmeediasse järgmiste hashtagidega: #matkaseiklus #loosalu ja @matkaseiklus.

Viited:
Juhul kui punkt on kadunud või esineb muu probleem, palun teavitage meid sellest Facebookis. 
Fotode ja tekstide kasutamiseks küsi palun luba. Lehel on kasutatud tekste Kristjan Kuusela bakalaureusetööst " Loosalu raba avaliku matka- ja õppekohana ".