P8 - Saula siniallikad

Saula siniallikad

Saula siniallikad asuvad Harjumaal, Tallinn-Tartu maantee ääres ning on nii hästi tähistatud turismiobjekt, et meil oli peaaegu piinlik sinna punkti panna. Aga just tänu sellele, et tuhanded inimesed päevast-päeva sealt ilma peatumata mööda sõidavad, soovitame sinul kindlasti Siniallikate juures ära käia.

Saulal kiildub põhjavesi jõesängi kolme suure allikana, mille summaarne vooluhulk on 20-30 liitrit sekundis.  Allikad erinevad nii oma värvilt: rohekassinine, pruunikasmust ja hallikassinine, kui ka mõõtmetelt. Maantee poolt lähenedes esimene allikas on kõige sügavam: 4 m, teised on kahe meetri sügavused. Allikate värvi määrab aga mineraalne heljum veekogude põhja lähedal. Maanteelt kaugeima allika põhjas võib loendada u. 30 väiksemat vee väljumiskohta – liivjaid laike, mis pidevalt muudavad oma kuju ja suurust. Aastaringselt voolab 5-kraadine allikavesi ojakese kaudu Pirita jõkke. Allikate ümbrus külmub kinni vaid väga karmidel talvedel.

Punkt ise asub viimasest allikast veel paarsada meetrit eemal Pirita jõesängi kaldal.

Asukoht: Saula küla, Kose vald, HarjumaaMatkamugavused: Lõkkekoht
Piirangud: -

Koordinaadid: 
  • 59.21522, 25.04406
Tee foto MATKaSEIKLUSe punktist ja postita see sotsiaalmeediasse järgmiste hashtagidega: #matkaseiklus #siniallikad ja @matkaseiklus.  

Juhul kui punkt on kadunud või esineb muu probleem, palun teavitage meid sellest Facebookis. 
Fotode ja tekstide kasutamiseks küsi palun luba.