P7 - Järveotsa järv

Järveotsa järv

Harju ja Läänemaa piiri lähedal asuv järveotsa järv on mõnus ja eraldatud koht peatuseks Tallinn-Haapsalu maantee ääres. 800 meetri pikkune ja 300 meetri laiune järv on suurepärane koht ujumiseks ning kalastamiseks.

Rahvasuu räägib, et vanasti, Järvatse järve tekkimise ajal, olla üks mees kündnud põldu seal, kus praegu asub Järvatse järv. Ta kündnud pool põldu üles ja sidunud siis täku vaia külge, ise aga heitnud puhkama. Selle aja jooksul tekkinud järv, sest mees olla kündnud lahti veesoone. Nii mees kui ka täkk hukkunud. Ainult vai, mille külge täkk seotud olnud, oli veel hiljaaegu näha järve tagumisel serval.

Teadlaste arvates on Järveotsa piirkonna vanim järv, mis on tekkinud mandrijää taandumisel Joldiamere staadiumis 10 300 – 9300 aastat tagasi. Järv kujunes põhja-lõunasuunalise Selgküla vallseljaku idaküljele. Vallseljakute e. ooside tekitajaks on mandrijää sulavee setted. Tekkimise põhjuseks on vooluvee kuhjav toime jääsisestes ja –alustes lõhedes. Kuna mandrijää all liigub vesi väga suure surve all, siis kiirevoolulisest veest setivad välja suuremõõdulised osakesed (kruus, veerised).

Punkti panekul köitis meid asjaolu, et Eesti ühest põhimaanteest vaid kolme kilomeetri kaugusel on väga ilus Turvaste järvede regioon koos seal kulgeva Valgjärve matkarajaga. Tegu on ühega vähestest MATKaSEIKLUSe punktidest, mis on varjatud. Punkt asub järve idakaldal ning on leitav liikudes mööda kalda äärt. Punkti asukoht ei ole kindlasti regiooni kõige ilusam koht ning looduse nautlejal soovitame kindlasi ka valgjärve matkaraja läbi käia.

Asukoht: Siimika küla, Nissi vald, HarjumaaMatkamugavused: Valgejärve matkarada
Piirangud: -

Koordinaadid: 
  • 59.09702, 24.15628
Tee foto MATKaSEIKLUSe punktist ja postita see sotsiaalmeediasse järgmiste hashtagidega: #matkaseiklus #järveotsa ja @matkaseiklus.

Viited:
Juhul kui punkt on kadunud või esineb muu probleem, palun teavitage meid sellest Facebookis. 
Fotode ja tekstide kasutamiseks küsi palun luba. Lehel on kasutatud tekste kodulehelt www.valgejarve.ee