P15 - Raigastvere vaatetorn

Raigastvere vaatetorn

Vooremaal asuvad 977 ruutkilomeetrisel alal mandrijää liikumisel tekkinud iseloomulikud pikad edela-loode suunalised voored ja nõod. Pikim neist on 13km pikkune ja 3.5km laiune Koimula hiidvoor, kõrgeim aga 144m kõrgune Laiuse voor. Raigastvere vaatetornist avaneb vaade Raigastvere järvele ja just siin avaldub vooremaa sümmeetriline ilu kõige enam kui voored vahelduvad järvedega, mis on kõik tekkinud mandrijää taandumisel, ent millest enamik on tänaseks soostunud.

Kui teadlased selgitavad vooremaa teket mandrijää liikumisega, siis juba vanad Eestlased teadsid, et tegelikult on tegu Kalevipoja künnivagudega, sest kuidas teisiti selgitadagi nii korrapäraseid ning maalililisi pinnavorme. Vooremaa ei ole küll ainus voorestik Eestis, kuid see-eest suurim ning kõige esinduslikum voorestik Ida-Euroopa lauskmaal.

Meie panime punkti just siia, sest Raigastvere vaatetorn annab ühtepidi võimaluse kõrgelt maastiku ilu vaadata, ent kindlasti soovitame külastada ka lähedalasuvat Elistvere loomaparki ning teha üks kosutav suplus Saadjärves lähenedes Lähte-Elistvere maantee poolt õhtusel ajal, sest siis on võimalik mööda niigi maalilist järve otse päikeseloojangusse ujuda.

Asukoht: Raigastvere, JõgevamaaMatkamugavused: Kuivkäimla, laud ja toolid piknikuks
Piirangud:  Järve äärde jalutamine keelatud, eramaa.

Koordinaadid: 
  • 58.58198, 26.65825
Tee foto MATKaSEIKLUSe punktist ja postita see sotsiaalmeediasse järgmiste hashtagidega: #matkaseiklus #raigastvere ja @matkaseiklus.

Viited:
Juhul kui punkt on kadunud või esineb muu probleem, palun teavitage meid sellest Facebookis. 
Fotode ja tekstide kasutamiseks küsi palun luba.