P12 - Koorküla koopad

Koorküla koopad ehk Põrguhaud

Koopad asuvad Tõrvast ca 9 km lõunas asuva Koorküla vana mõisaparki läbiva sälkoru paremal kaldal. Endise rahvamaja juurest viib paljandi ja koopani sildiga tähistatud korralik jalgrada.  Tõenäoliselt on see esialgu tekkinud allikavete uuristava tegevuse tulemusena, kuid laiendatud inimkäte poolt.  Nagu selliste maa-aluste rajatiste puhul tavaks, nii olid ka Koorküla koopad seotud muistendite ja rahvajuttudega, mis tekkinud pärast seda, kui nende algne kasutusviis ununes. Rahvasuus kannavad koopad Põrguhaua nime. Neid on peetud tontide elupaigaks, küllap keerukate käikude, tuuletõmbega seotud salapäraste häälte ja valgustuse puudumise tõttu.

Põrguhaud on Burtnieki lademe Koorküla kihtide roosakaspunastesse ja kollakaspruunidesse põimjaskihilistese liivakividesse uuristatud suhteliselt avar ja suuremas osas ka tavalises riietuses läbitav tühemike süsteem.   Koopasse pääseb läbi 1,4 m kõrguse ja alt 2 m laiuse võlvja ava, mis viib 9 m pikkusesse 1,3 m kõrgusesse ja 1,5-3,5 m laiusesse koridori, kust hargneb kolm käiku.  Vasakpoolne lõpeb 2 m järel varisenud liivaga, parempoolne 4 m pikkune ja 1,5 m kõrgune käik viib kuplitaolisse ümmarguse kujuga saali läbimõõduga 5,5 m ja kõrgusega keskosas ca 6 m. Koridorist otse edasi minev 1 m laiune ja esiosas 1,5 m kõrgune käik läheb esialgu veel 8 m nõlva sügavusse ja pöördub siis loodesse, jälgides umbkaudu nõlva suunda. 

Valisime selle punkti, sest see ei ole üldsusele nii tuntud kui teised koopad Eestis. Koopas endas valitses küll täielik sääseparadiis, kuid kuumal suvepäeval mõjub rõske niiskus mõnusalt jahutavalt. Lisaks tekkis koopas olevad kritseldusi vaadates selline natuke kõhe, kuid samas aukartust äratav tunne. Igaljuhul soovitame pilgu peale visata, kui sinna kanti peaks sattuma. 

MATKaSEIKLUSe punkt asub koopasuu üleval oleval paljandil.  

Asukoht: Koorküla küla, Helme vald, ValgamaaMatkamugavused:
Piirangud:  Koordinaadid: 
  • 57.93401, 25.8655
Tee foto MATKaSEIKLUSe punktist ja postita see sotsiaalmeediasse järgmiste hashtagidega: #matkaseiklus #koorküla ja @matkaseiklus.

Viited:
Juhul kui punkt on kadunud või esineb muu probleem, palun teavitage meid sellest Facebookis. 
Fotode ja tekstide kasutamiseks küsi palun luba.