P1 - HARA

Hara allveelaevade demagnetiseerimiskeskus ehitati aastatel 1956-1957 Leningradi Laevade Füüsikaliste Väljade TUI filiaalile Nõukogude merelaevastiku tarbeks. Sadam jäi kasutuseta 1991 aastal ning on üks suurtest ENSV sõjamälestistest Eestis.

Sadamat kasutati laevade demagnetiseerimiseks, et muuta veesõidukid magnetmiinidele nähtamatuteks. Magnetmiine arvatakse muideks tänagi olevat Läänemeres kümneid  tuhandeid. Demagnetiseerimine käis veealuste rajatistega, mis on tänaseks kõik rüüstatud. 

Hara lahe ja sadama kohta liigub palju "külajutte". Paljud neist on kindlasti tingitud sellest, et tegu oli ENSV ajal rangelt suletud terriotooriumiga, kuhu isegi kajakas ilma loata ligi ei pääsenud. Igatahes annab täna sadam oma värvika kontrastsusega kaunist loodusest ja hiiglaslikust betoonrajatisest suurepäraseid fotovõimalusi ning koht on kindlasti külastamist väärt ka ainult mälupilti talletades.

Hara punktist loodes, Juminda poolsaare tipus, asub memoriaal 1941 aastal toimunud ajaloo suurima merelahingu mälestuseks, mil Tallinnast Leningradi evakueerunud laevakaravan sattus sakslaste ja soomalste poolt paigaldatud miinitõketele. Põhja läks 52 laeva, hinnanguliselt kuni 25 000 inimesega pardal.

Asukoht: Virve küla, Kuusalu vald, HarjumaaMatkamugavused: Kaunis vaade Hara saarele.
Piirangud:
Sadam asub eramaal, kuhu on igamehe õigusega lubatud jalgsi liikuda.
Koordinaadid: 
59°35'19.9"N 25°36'46.7"E
Tee foto MATKaSEIKLUSe punktist ja postita see sotsiaalmeediasse järgmiste hashtagidega: #matkaseiklus #hara ja @matkaseiklus.

Viited:

Juhul kui punkt on kadunud või esineb muu probleem palun teavitage meid sellest Facebookis. Fotode ja tekstide kasutamiseks küsi palun luba.